08/11/2024

Neprobojni golmani: Pregled golmana s najviše uzastopnih minuta bez primljenog gola

Neprobojni golmani: Pregled golmana s najviše uzastopnih minuta bez primljenog gola

Neprobojni golmani: Pregled golmana s najviše uzastopnih minuta bez primljenog gola

Golmani su poslednja linija odbrane, često pod pritiskom koji može da promeni tok igre u deliću sekunde. Međutim, postoji elita među njima, čija imena postaju sinonim za neprobojnost. Ovaj tekst vodi te na putovanje kroz karijere onih čuvara mreže koji su se upisali u anale fudbalske istorije tako što su održali svoju mrežu netaknutom kroz dugi niz utakmica.

Najviše minuta bez primljenog gola u zvaničnim mečevima – Mazaropi

Prema Međunarodnoj federaciji za fudbalsku istoriju i statistiku, rekord u domaćim ligama drži brazilski golman Mazaropi. Igrajući za Vasko da Gamu u državnom prvenstvu Rio de Žaneira 1977/78, Mazaropi je proveo najviše minuta bez primljenog gola, ukupno 1816 tj. preko 20 uzastopnih utakmica nije vadio loptu iz mreže.

Mazaropi u reprezentaciji Brazila

I pored ovog velikog rekorda, Žeraldo Pereira de Matos Filjo, pod nadimkom Mazaropi, zabeležio je samo jedan nastup za selekciju Brazila. Prednost su imali golman Fluminensea Feliks, koji je branio za reprezentaciju Brazila na SP 1970. godine, potom Emerson Leao koji je branio 80 puta za reprezentaciju, uključujući naredna dva SP i koji je nasledio Mazaropija na golu Vaska, kao i Valdir Pereš, golman Sao Paula sa 39 nastupa za nacionalni tim.

Kraj igračke i trenerska karijera

Mazaropi se u dva navrata vraćao u Vasko, a između je igrao za Koritibu i Gremio. Do kraja igračke karijere nastupao je još za Nautiko, ponovo Gremio, Figerense i Guarani Baže.

Njegov prvi trenerski posao bio je u japanskoj Nagoji Grampus, gde je tada igrao Dragan Stojković Piksi. Posle toga predvodio je Sapukajense, Viljenu, Guarani Venansio i Santo Anđelo.

Reprezentativni rekord – Dino Zof

Čuveni golman branio je za Italiju 112 puta između 1968. i 1983. godine. IFFHS ga je proglasio trećim najvećim golmanom 20. veka iza Leva Jašina i Gordona Benksa. Dino Zof drži rekord za najduže vreme igre bez dozvoljenih golova na međunarodnim turnirima (1142 minuta) postavljen između 1972. i 1974. godine. Emanuel Sanon sa Haitija prekinuo je taj niz na Svetskom prvenstvu u fudbalu 1974. U poslednjoj liniji Azura tih godina najčešće su igrali bekovi Intera, kapiten Đačinto Faketi i Tarčizio Burnjič, Lućano Spinozi, Mauro Beluđi i Roberto Rozato.

Klupska karijera

Dino Zof branio je za četiri kluba tokom igračke karijere. Počeo je u Udinezeu pre nego što je otišao u Mantovu, pa Napoli, a najviše vremena proveo je u Juventusu (1972-83). Juventus je bio i prvi tim koji je Zof vodio kao trener, a pored toga kratko je bio selektor Azura (1998-00), u tri navrata je bio trener Lacija i jednom Fiorentine.

Rekord reprezentacije Italije

Selekcija Italije je nadmašila rekord Dina Zofa 2021. godine tokom utakmice Evropskog prvenstva protiv Austrije. Najviše minuta bez primljenog gola reprezentacije Italije iznosi 1168 minuta, međutim taj uspeh dele četiri golmana:

  1. Đanluiđi Donaruma – 987 minuta
  2. Salvatore Sirigu – 91 minut
  3. Alesio Kranjo – 63 munuta
  4. Aleks Meret – 27 minuta

Evropski rekord – Dani Verlinden

Deni Verlinden, golman Briža, urezao je svoje ime u anale evropske fudbalske istorije. Između marta i septembra 1990. godine Verlinden nije savladan u belgijskoj ligi neverovatnih 1390 minuta. Briž je osvojio titulu 1990. godine sa samo 19 primljenih golova u 34 utakmice.

Verlinden je branio za Lirs od 1980. do 1988. godine kada prelazi u Briž i tamo je branio na 570 utakmica do kraja karijere 2004. godine. Ipak, za reprezentaciju je branio na samo jednoj utakmici pošto su prednost tokom njegove karijere imali Žan Mari Pfaf, Mišel Prudom, Filip de Vilde i Gert de Vliger. Jedan od defanzivaca Briža tokom dostizanja rekorda bio je nekadašnji trener Crvene zvezde Čedomir Janevski.

Italijanska Serija A – Đanluiđi Bufon

Rekord Đanluiđija Bufona za najduži niz utakmica bez primljenog gola u Seriji A je dostignut tokom sezone 2015/16. Bufon nije dozvolio da se mreža Juventusa zatrese 974 minuta.

Bufon je u Parmi dobio nadimak Supermen i nije iznenađenje što upravo on drži ovaj rekord. On se na listi top 10 nalazi još dva puta: na 5. mestu (791 minut) i 8. mestu (745).

Kada je prelazio u Juventus, Điđi je bio najskuplji golman u istoriji fudbala. Taj rekord u međuvremenu je nadmašio Čelsi kada je za Španca Kepu Arizabalagu platio Atletik Bilbau 80 miliona evra.

Klupska karijera

Đanluiđi Bufon je dete Parme za koju je debitovao 1995. godine i osvojio Kup Italije, UEFA Kup i Superkup Italije 1999. godine. Tokom svog prvog boravka u Juventusu koji je trajao 17 godina, osvojio je devet titula Serije A, četiri Kupa Italije i pet Super kupova Italije. Bio je prvi golman koji je osvojio nagradu Fudbaler godine Serije A i bio je proglašen za golmana godine rekordnih dvanaest puta.

Sa 40 godina je potpisao na Pari Sen-Žermen na godinu dana. Tokom sezone 2019/20, Bufon je uglavnom bio rezerva Vojčehu Šćešnjom, ali je ipak uspeo da nadmaši rekord Paola Maldinija od 647 nastupa u Seriji A, dok je sa klubom osvojio rekordnu desetu titulu prvaka. U junu 2021. godine, Bufon se vratio u svoj matični klub Parmu, a 2023. godine se povukao.

Reprezentativna karijera

Bufon je golman sa najviše nastupa svih vremena i igrač sa najviše nastupa u istoriji reprezentacije Italije – 176. Bufon takođe drži rekord za najviše nastupa za Italiju kao kapiten, nakon što je preuzeo traku 2010. godine. Bio je golman ekipe koja je osvojila turnir 2006. godine i dobio Zlatnu rukavicu kao najbolji golman takmičenja.

Takođe je predstavljao Italiju na po četiri Svetska prvenstva (pozvan na pet), četiri Evropska prvenstva i na Olimpijskim igrama 1996. godine. Nakon što Italija nije uspela da se kvalifikuje za FIFA Svetsko prvenstvo 2018, Bufon se povukao u maju 2018. godine.

Engleska Premijer liga – Edvin van der Sar

U Premijeršipu, rekord drži holandska legenda Edvin van der Sar, koji je zadržao mrežu netaknutom kroz 11 uzastopnih utakmica – ukupno 1311 minuta igre – između 15. novembra i 27. januara u sezoni 2008/09.

Van der Saru su posao olakšavali Nemanja Vidić i Rio Ferdinand, koje su ponekad menjali Džoni Evans i Džon O’Šej, koji je povremeno igrao i kao bek. Patris Evra je najčešće igrao na levom beku, dok su na suprotnoj strani najviše utakmica upisali Geri Nevil i Rafael da Silva.

Karijera Van der Sara

Van der Sar je karijeru počeo u Ajaksu 1990. godine, a vrhunac u klubu je doživeo 1995. Kada je ekipa osvojila Ligu šampiona. Posle sedam sezona kao prvi golman tima iz Amsterdama odlazi u Juventus, gde je posle dve sezone tražio transfer posle dolaska Đanluiđija Bufona u klub.

Sledeći potez je iznenadio fudbalsku javnost. Van der Sar je potpisao za londonski Fulam, koji se te sezone plasirao u Premijer ligu. Četiri godine kasnije, kao slobodan igrač odlazi u Mančester Junajted gde osvaja četiri nacionalne titule i svoju drugu Ligu šampiona 2008. godine. Naredne sezone je postavio rekord Premijer lige bez primljenog gola, a od profesionalnog fudbala oprostio se 2011. godine.

Van der Sar u reprezentaciji

Slavni golman je drugi po broju nastupa u reprezentaciji Holandije sa 130 nastupa. Više od njega skupio je samo dugogodišnji saigrač i još jedno dete Ajaksa Vesli Snajder koji je odigrao četiri utakmice više.

Ipak, reprezentacija u tom periodu nije došla do trofeja:

  • 1998. stigli su do polufinala SP i ispali od Brazila posle penal serije
  • 2000. na EP na isti način izbacila ih je Italija u polufinalu
  • 2004. Ponovo u polufinalu EP izbacio ih je Portugal
  • 2006. na SP ponovo su ispali od Portugala, ali u osmini finala
  • 2008. na EP ispali su od Rusije u četvrtfinalu

U kvalifikacijama za SP 2010. Zbog povreda Stekelenburga i Timera, Van der Sar se vratio u državni tim na dve utakmice i na obe sačuvao mrežu. Tako je stigao do 130 nastupa, što ga trenutno drži na 132. mestu po broju nastupa za reprezentaciju.

Nemačka Bundeliga – Timo Hildebrand

Timo Hildebrand, igrajući za VfB Štutgart, postavio je rekord Bundelige za najviše minuta bez primljenog gola. Ovaj impresivan podvig se prostirao od 76. minuta 33. kola u sezoni 2002–03 do 59. minuta 9. meča u sezoni 2003–04, ukupno 884 minuta. U liniji ispred Hildebranda igrali su Filip Lam na pozajmici iz Bajerna, reprezentativac Portugala Fernando Meira, Brazilac Marselo Bordon i Andreas Hinkel.

Hildebrand je skupio 296 mečeva za Štutgart u svim takmičenjima. Posle osvajanja Bundeslige, prešao je u Valensiju na jednu sezonu, a igrao je i za Hofenhajm, Sporting iz Lisabona, Šalke, a karijeru je završio u Ajntrahtu iz Frankfurta. U Bundesligi je branio na 301 meču.

Za Pancere je branio sedam puta, a bio je deo reprezentacije Nemačke koja je na svom terenu stigla do trećeg mesta 2006. godine. Ispred Hildebranda su bili Oliver Kan i Jens Leman, a mesto ispred gola 2009. godine je trajno zauzeo Manuel Nojer.

Španska La Liga – Abel Resino

Rekord Abela Resina je postignut tokom sezone 1990/91 dok je igrao za Atletiko Madrid. Resino je uspeo da 1275 minuta ne dozvoli da mu lopta prođe u gol. Ovaj rekord pokazuje odbrambenu snagu tima koji je te sezone trener Tomislav Ivić predvodio do trofeja u Kupu kralja i drugog mesta u ligi. El Gato (Mačka) je nadimak koji je Resino dobio zbog svojih refleksa.

Resino je te sezone obezbedio jedina dva nastupa za reprezentaciju Španije. Devet sezona je branio za prvi tim Atletika posle četiri sezone provedene u B timu, a karijeru je završio u Rajo Valjekanu 1996. godine.

Abel Resino je bio trener Atletika tokom 2009. godine, odveo je tim u Ligu šampiona ali je otpušten na početku sezone 2009/10 posle samo jedne pobede u prvih sedam kola. Pre Jorgandžija Resino je vodio Siudad Mursiju, Levante i Kasteljon, a posle Valjadolid, Seltu i Granadu dva puta.

Francuska Liga 1 – Gaetan Huar

Rekord za najviše minuta bez primljenog gola uzastopno u elitnom rangu francuskog fudbala drži Gaetan Huar, nekadašnji golman Bordoa, čiji rekord stoji od sezone 1992/93. Huar nije primio gol 1176 minuta u 13 utakmica.

Huar je odigrao 357 mečeva Lige 1 za Bordo, Lans i Olimpik iz Marseja, sa kojim je osvajao šampionat 1989. i 1990. godine. Huar je bio deo ekipe Marseja koja je u finalu Kupa evropskih šampiona 1991. godine poražena od Crvene zvezde, međutim na svim mečevima te sezone branio je Paskal Olmeta. Za Marsej je branio na 80 utakmica, ali tog leta prelazi u Bordo.

Tokom sezone 1992/93 sa Bordoom uživao je u nizu od 1176 minuta bez primljenog gola. Bordo je završio na 4. mestu, ali njegovom bivšem klubu oduzeta je titula nakon otkrivenog skandala o podmićivanju igrača Valensijena šest dana pre finala Lige šampiona 1993. godine. Bordo je bio zvanično treći i plasirao se u UEFA kup.

Huar je pomogao Bordou da stigne do finala Kupa UEFA 1996, gde su izgubili od Bajerna iz Minhena. Tokom sezone 1996/97, kao rezervni golman bio je član španskog Erkulesa za koji je branio na 10 utakmica u svojoj poslednjoj sezoni.

Najviše minuta bez primljenog gola – Značaj i pregled drugih golmanskih rekorda

Ovaj pregled neprobojnih golmana kroz istoriju fudbala otkriva ne samo impresivna individualna dostignuća, već i značaj koji golman ima za svoj tim. Jasno je da su ovi čuvari mreže više od samo poslednje linije odbrane. Oni su inspiracija, vođe na terenu i često ključni faktori u uspehu svojih timova. Navedeni rekordi služe kao podsetnik na umeće, izdržljivost i psihološku snagu potrebnu da se ostane neprobojan pod pritiskom. Ipak, i brojni drugi rekordi pokazuju koliko veliki doprinos golmani imaju u svakom timu:

  1. Golman je samo jednom bio nagrađen Zlatnom loptom – Lev Jašin 1963. godine.
  2. Vitor Baija je dva puta biop nesavladan duže od 1000 minuta kao golman Porta: 1191 minut tokom sezone 1991/92, što je rekord portugalskog prvenstva i ponovo 1005 minuta u sezoni 1995/96 posle koje prelazi u Barselonu.
  3. Najviše puta sačuvana mreža: Rej Klemens – 480 puta
  4. Najviše odbrana na jednoj utakmici Svetskog prvenstva: Tim Hauard (SAD) protiv Belgije na Svetskom prvenstvu 2014 – 16 odbrana.
  5. Najviše odbrana na jednoj utakmici Premijer lige: Tim Krul (Njukasl Junajted) protiv Totenhema 2013 – 14 odbrana.
  6. Najviše odbrana u penal seriji: Denis Onjango (Mamelodi) – 5 penala protiv Kejp Tauna u MTN kupu Južne Afrike.
  7. Najviše odbrana u jednoj penal seriji na Svetskom prvenstvu: Rikardo (Portugal) protiv Engleske na Svetskom prvenstvu 2006 – 3 penala.
  8. Najviše odbrana u jednoj penal seriji u KEŠ/Ligi šampiona: Helmut Dukadam (Steaua Bukurešt) protiv Barselone u finalu Evropskog kupa 1986 – 4 uzastopna.
  9. Najviše odbranjenih penala u regularnom vremenu: Volter Skot (Grimzbi 1909), Geri Bejli (Mančester Junajted 1980) i Met Glenon (Hadersfild 2007) – 3 penala.
  10. Najviše postignutih golova u karijeri: Rožerio Seni – 129 golova.
  11. Najmanje primljenih golova na Svetskom prvenstvu: Paskal Cuberbiler (Švajcarska) na Svetskom prvenstvu 2006 – 0. Švajcarska je ispala na penale u osmini finala od Ukrajine.

Pročitaj još

Copyright © Sva prava zadržana. Fudbalski Rezultati.